Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2012 / ICOR -Terör listesindeki örgütler (ICOR-Organisation on the Extended Terror List )

ICOR -Terör listesindeki örgütler (ICOR-Organisation on the Extended Terror List )

Tjen Folket, 2012-04-19

Norveç'teki günlük Dagbladet gazetesi, “Halka Hizmet Et -Norveç Komünist Ligi-”nin Norveç'teki faşist kitle katliamcılarının listesinde yer aldığını 30 Mart'ta bildirdi.

22 Temmuz 2011'deki terörist saldırı henüz yaşanmadan önce “Halka Hizmet Et” tarafından potansiyel hedeflerden biri olarak değerlendirilmişti. Bunu iki şeyden görebiliriz:

  • Birincisi, işlerimiz düşmanlarımız -faşistler- tarafından farkedilir.

  • İkincisi, komünistler için örgütlerinin çeperinde -bir dereceye kadar- güvenlik olması gerekliliğidir.

“Halka Hizmet Et” daha fazla önem vermeye başladığında, birçok insan onun güvenlikle ilgili politikalarını sorguladı. '70'ler ve '80'lerde birçok kişi Komünist İşçi Partisi'nin (Marksist-Leninist) (AKP-ML) güvenlik önlemleriyle dalga geçmeye kalktı. Dalga geçmeye çalışanlar arasında kendilerine sosyalist ve “sol”un bir parçası olarak değerlendirenler de vardı. Bu bile komünistlerin örgütlerinin çeperinde kimi güvenlik önlemleri almalarının gerekliliğini gösteren bir örnektir.

Bu yalnızca kendini burjuva devlete karşı korumak için gerekli değildir, aynı zamanda sağ kanat aşırı sağcılarına karşı da kendini koruması gerekir. Utøya kitle katliamcısı onların duygusal dirençlerine fiziki saldırıda bulunan ilk kişi değildi. Norveç'te -kendilerine karşı savaşan- halka yönelik saldırıların arkasında ırkçılar ve faşistler vardır.

  • 1977 Ekim'inde Norveç'in kuzeyindeki Tromsø'da bir kitapçı dükkanı Naziler tarafından havaya uçuruldu. Tesadüf eseri ölen olmadı.

  • 1979'da Nati Petter Kristian Kyvik, Oslo'daki 1 Mayıs protestolarında Rød
    Front'a (Kızıl Cephe)
    bomba attı. Bombanın sol kolunda patlaması üzerine bir kişi ciddi olarak yaralandı. (Not: Kyvik hala aktif -ve bugün, 19 Nisan'da kitle katliamcısıyla konuşma bahanesiyle duruşma salonuna girmeye çalışan aynı kişi,

  • 1994 ve 1995'te Nazi Johnny Olsen, Oslo'daki 'Blitz' House'ın dışında bir bomba patlattı. ('Blitz Houses' Norveç'teki otonom hareketin toplandığı yerdir) Aynı kişi 1996'da ırkçılık karşıtı bir gösteri sırasında kitleye ateş açtı.

Buna ek olarak, Norveç'te Naziler ve ırkçılar tarafından işlenmiş bir dizi şiddet örneği vardır.

Duygusal direncimize yönelik tarihsel tehdit, örgütümüzü koruma seçimimiz açısından bizim asıl nedenimizdi. Kimi gazetelerin Norveç'teki aktif komünistlerin kimler olduğunu kamuoyuna duyurmak için ellerinden geleni yapıyor ve bunun bir gerçek olup olmadığı hakkında herhangi bir ağırlık koymuyorlardı.

Umuyoruz ki, 2010'da “Halka Hizmet Et” yaz kampını araştıran ve birçok defa onları teşhir etmek için protestoculardan izin almadan fotoğraflarını çeken kimi Dagbladet gazetecilerinin ağzında şimdi berbat bir tat kalmıştır.

Oslo, 19 Nisan 2012 – Duruşma salonundan 500 metre uzakta

Document Actions