Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2013 / Her türden emperyalist saldırganlığa karşı - Rojava'da (Kuzey Suriye'de Batı Kürdistan) kurtuluş yolunu ve demokratik inisiyatifi savun

Her türden emperyalist saldırganlığa karşı - Rojava'da (Kuzey Suriye'de Batı Kürdistan) kurtuluş yolunu ve demokratik inisiyatifi savun

ICOR- Avrupa Koordinasyon Komitesinin Açıklaması - Rojava'da mücadele ile dayanışma kampanyası için çağrı, 27 Ağustos 2013

“İki seneden daha fazla bir zamandır Suriye'nin çoğu kısımlarında silahlı mücadeleler devam etmektedir. Arap ülkelerinde halk ayaklanmalarının başlattığı özgürlük, insan hakları ve 1963'ten bu yana devam eden sıkı yönetimin kaldırılması hareketinden kısa zamanda askeri bir çatışma doğdu. Suriye'deki savaşta Rusya, Çin ve İran'ın desteklediği Baath-Rejimi ile Batılı emperyalistlerin, Türkiye, S. Arabistan ve Katar'ın desteklediği “Özgür Suriye Ordusu” gibi çeteler ve paralı askerler karşı karşıyadır.  Bu emperyalist temsil savaşında iki sene içinde 100 binden fazla insan öldü.” (ICOR'un Avrupa Kıta Konferansı Bildirgesi, 23 Haziran 2013).

Bugünlerde ABD emperyalizmi, İngiltere ve Fransa  NATO üzerinden Suriye'de yeni bir savaş saldırganlığını hazırlıyorlar. Birkaç gün öncesinde kimyasal silahların kullanıldığı korkunç savaş cinayeti ABD için sadece bir vesiledir. Amerikan emperyalizminin en kötü silahları kullanmakta ve savaş propagandası için yalan söylemekte asla bir kaygısı olmamıştır.

Bu nedenle ICOR- Avrupa Koordinasyon Komitesi 1 Eylülü -çoğu ülkede savaş karşıtı gün olarak kutlanır- emperyalist saldırganlığa ve savaş politikasına karşı direniş ve protesto günü olarak değerlendirmek için çağırmaktadır. Taleplerimizi gösterilerle ve açıklamalarla sokaklara taşıyalım.

ABD ve NATO – Suriye'den elinizi çekin!

  • Kimyasal silahlar yasaklansın ve imha edilsin!
  • Her türden sömürgeciliğe ve emperyalist saldıranlığa karşı mücadele!
  • Rojava'dan elinizi çekin!
  • Halk kitlelerinin antiemperyalist ve devrimci kurtuluş mücadelesiyle dayanışma!

ICOR bildirgesinde devamla şöyle deniyor: “Ülkenin kuzeyinde, Batı Kürdistan'da (Rojava) Kürt özgürlük hareketi ayağa kalktı, Suriye'de Kürt bölgelerini kurtardı ve siyasi, toplumsal, ekonomik, askeri ve kültürel alanlarda özyönetim yapılarını inşaya başladı.  Batı Kürdistan Halk Savunma Güçleri bu kazanımları düzenli Suriye Ordusunun askeri saldırılarına ve Türkiye'nin zorlamasıyla Kürt bölgesine sızmaya çalışan silahlı çetelere karşı savunmaktadır.

ICOR-Avrupa  Rojava'da halkın demokratik otonomi ve özyönetim mücadelesiyle ve ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesiyle dayanışma içindedir. Suriye'ye her türlü emperyalist müdahaleyi ve bölgenin gerici devletlerinin müdahalesini mahkum etmektedir ve Suriye halklarının, kendi geleceklerine bizzat karar vermeleri için  kendi kaderlerini tayin hakkını savunmaktadır ve Rojava'ya karşı uygulanan ambargonun derhal kaldırılmasını talep etmektedir”.

ICOR Avrupa üyesi olan MLKP'nin bir açıklamasında “Bu kendini yönetme alt yapılarının inşasından bu yana Rojava'da halk  sürekli, hem Suriye rejimi ordusunun ve hem de Türkiye'den gelerek eylem yapan El Nusra çetesinin (El Kaide'nin bir türevi) saldırılarına maruz kaldı.  Burada sadece Kürt şehirlerime ve köylerine tanklarla, havan toplarıyla  ve yüzlerce silahlı savaşçılarla  yapılan kalleş saldırılar değil, aynı zamanda halkı baskı altına almak için sivilleri kaçırmak da söz konusudur. Hala yüzlerce insan, öncelikle kadınlar ve çocuklar çetelerin elindedir. Her gün paralı çeteler ve Kürt Savunma Birlikleri (YPG) arasında çatışmalar olmaktadır.

Çatışmaların yanı sıra her şeyden önce çok yönlü ambargo ile Kürt özyönetimi teslimiyete zorlanmaktadır ki, bundan en çok Rojava halkı zarar görmektedir. Güney (Irak) ve Kuzey Kürdistan (Türkiye) sınırları demokratik özyönetim yapılarının inşasından bu yana kapanmıştır. (...) Suriye tarafından da Kürt bölgesini en elzem maddelerin getirilmesinin olanakları yoktur. Bütün bu saldırılara ve engellere rağmen Rojava halkı, demokratik özyönetim ve kendi kendini yönetme yolunda ilerlemede ve kazanımlarını savunmada kararlıdır.” diyor.

Her türden sömürgeciliğe ve emperyalist saldıranlığa karşı mücadele!

Rojava'da demokratik otonomiyi savunalım!

Bütün antiemperyalistleri, ilerici ve devrimci insanları, örgütleri ve partileri Rojava için dayanışma kampanyasına katılmaya ve bunu kendi eylemleriyle ve düşünceleriyle yaymaya ve büyütmeye çağırıyoruz. Fiili dayanışmamız Batı Kürdistan halkı için kurtuluş yolundan bir dayanak noktası olsun.

  • Savaş karşıtı gün sonrasında da açıklamalar, protesto eylemleri örgütle!
  • Toplantı ve panellerde Rojava'daki durum üzerine bilgilendir!
  • Bağış topla! İlaçlara ve dayanıklı gıda maddelerine de ihtiyaç var. ICOR partileri ve örgütleri çeşitli ülkelerde toplama yerleri oluşturacaktır.
  • Dayanışma kampanyasının güncel haberler ve Rojava'daki durum üzerine bilgiler için ICOR Web sayfasını kullan (www.icor.info ).

 

Rojava yalnız değildir! Enternasyonal dayanışma ambargoyu parçalayacaktır!

Bütün ülkelerin proleterleri birleşin! Bütün ülkelerin proleterleri  ve ezilen halklar birleşin!

Yaşasın enternasyonal dayanışma!

Document Actions